Ориентация и ъгъл на поставяне

Наклон

Наклонът включва предимно ъгъла, под който панелите са обърнати нагоре към небето. При плосък покрив наклонът е 0°, т.е. ориентиран към хоризонта. Ако панелите са успоредно на стената, ъгълът ще е 90°.

Като правило, ако желаем ефективността на системата да е през зимните месеци, когато слънчевата наличност е намалена, ъглите на наклон трябва да са по-вертикални (приблизително равни на географската ширина на монтажа плюс 15°- например за България този ъгъл трябва да е 42+15 = 57 градуса), за да се увеличи максимално излагането на ниското зимно слънце. Ако основното използване на системата е през лятото, ъгълът на наклон трябва да бъде намален (приблизително географската ширина на монтажа минус 10° или за България този ъгъл трябва да е 42-10  = 32 градуса спрямо хоризонта). От казаното дотук се вижда, че ъгълът на монтаж на соларните системи за нашата географска ширина трябва да е между 32 и 57 градуса спрямо хоризонта, ориентирани на юг. Понеже системите за получаване на битова топла вода (БТВ) се използват целогодишно, добър компромис е монтирането им под 45 градуса.

Така че, ако имате тежки летни натоварвания с променлив ток във вашия дом или бизнес, идеалното решение би било да наклоните панелите на географската ширина минус 10°. Ако вашите зимни отоплителни натоварвания са предимно от електричество (за разлика от газ или дърва), тогава би било по добре ъгъла на наклона на панелите ви да е географска ширина плюс 15°. Ако натоварванията са приблизително равни през лятото и през зимата, ъгълът на наклона на панелите трябва да е равен на географска ширина на монтажа.

В действителност, поради спецификата на покривите, където се монтират соларните панели, вероятно те ще бъдат инсталирани директно върху тях. Тогава ъгълът на системата ще е този на покрива. Ако покривът е напълно хоризонтален, панелите трябва да бъдат наклонени посредством стойки. Това е така, защото допълнителната цена на накланящите се рамки, както и цената за монтажа им не винаги е оправдана от допълнителния добив на енергия от слънчевата система. Може да е по-изгодно, когато покривната конструкция позволява, просто да добавите допълнителна площ на системата, която да компенсира загубите от наклона на монтажа.

Ориентация

България, намираща се в северното полукълбо, използва слънцето, което идва към нас от юг. Разбира се, има отклонения през сезоните, но в идеалния случай слънчевите панели трябва да са обърнати възможно най-близо до истинския юг, за да се намали въздействието, което зимните сезони имат върху добива на енергия. Позовавайки се на приложената графика, може да се види, че дори панелите, обърнати към югоизток и югозапад, ще работят до голяма степен при около 90% от техните номинални мощности. Въпреки това, след като ъглите започнат да се приближават към изток-югоизток или запад-югозапад, мощността на панелите започва да намалява бързо.

Панелът с директно източно или западно изложение никога няма да работи по-добре от 85% от номиналната си мощност. Например, 10kW система би загубила цели 2kWh на ден, ако е обърната повече на изток или запад, отколкото на юг. Това се изразява в намаляване на размера на спестяванията.

 

Начин на монтаж на слънчевите колектори

Ефективността на слънчевия колектор се определя от поглъщащата му площ. При плоските панели поглъщащата площ и заеманата от колектора площ са еднакви. Но не така стоят нещата при вакуумно тръбните колектори. Благодарение на кръглия си дизайн, слънчевите панели с вакуумни тръби на колектора са в състояние да осъществяват пасивно проследяване на слънцето, което означава, че насочени на юг те винаги са перпендикулярно на слънцето, независимо дали изгрява или залязва. Затова те могат да абсорбират слънчевата термална енергия равномерно през целия ден, за разлика от плоските панели, които са перпендикулярно на слънцето, единствено в зенита му.

Чрез проследяване на слънцето от ранна сутрин до късен следобед, максимално топлина се генерира от колектора във вашия дом. Така няма де е необходимо използването на допълнителен източник на енергия. Той ще се използва изключително рядко през летния и по-малко през зимния сезон. Това ще доведе до намаляване сметките за ток и подпомагането на опазването на околната среда.